GeroAtlas60+ Tazelenme Üniversitesi’ne Merhaba!

Yaşlılığı tükeniş olarak kabul edenlere bizim cevabımız “GeroAtlas60+ Tazelenme Üniversitesidir” ve bugün cevabımızın kamuoyuna açılışını yapıyoruz. Yarın 29 Ekim Cumhuriyetin 93ncü yıldönümüdür. GeroAtlas60+ Tazelenme Üniversitesinin cumhuriyet bayramının arifesine denk gelmesi ise çok güzel bir tesadüftür. İki bayramı bir arada kutluyoruz.

GeroAtlas60+ Tazelenme Üniversitesi 14 Mayıs 2016’da başlayan pilot proje ile “görücüye çıktı” ve beğenildi. Deneme safhasında edindiğimiz tecrübeleri yaşlılar için hazırladığımız eğitim modeline ekleyip son rötuşları da yaptık ve bugün öğretime başlıyoruz.

GeroAtlas60+ Tazelenme Üniversitesi, aktif ve başarılı yaşlanmanın ülkemizde en anlamlı örneğidir.

Bugün yaşlılığın bitişini değil, yeni bir başlangıcının, yeniden doğuşunun açılışını yapmaktayız. Geriden gelen nesillere miras olarak bırakacağımız yeni bir varoluş hikayesinin ilk satırlarını yazmaya başlıyoruz. Cesaretle geleceğe bakan yaşlıların dönemine girdiğimizi düşünüyorum. Bugün 20-30 yıl bir süreyi kapsayan yaşlılığa yeni bir boyut, yeni bir anlam ekliyoruz.

Yaşlılık pek çok riski beraberinde getiriyor, ama korkuya kapılıp kenara çekilmenin de faydası olamayacağını biliyoruz. Her şeye rağmen yaşamında anlam gören yaşlıların çoğalmasını sağlamamız, sadece bugünkü yaşlılara değil, geleceğin yaşlılarına da muhakkak yeni umut kapılarının aralanmasına yardımcı olacaktır.

Sadece okuyarak değil görerek de öğreniyoruz. Yaşlılardan gençlere örnek ve rehber olmaları beklenir. GeroAtlas60+ Tazelenme Üniversitesinin “çiçeği burnunda” öğrencileri aslında bunu yapıyor. Akdeniz Üniversitesi öğrencileri GeroAtlas60+ Tazelenme Üniversitesinin görünüşte yaşlı, ama zihnen ve ruhen genç kalmayı başaran öğrencilerini örnek alacaktır. Görgüye dayanan yeni bir öğretimden de geçeceklerdir. Başka üniversitelerimizde böyle bir imkana sahip olmayan öğrencilere göre Akdeniz Üniversitesi öğrencileri şanslı sayılır.

GeroAtlas60+ Tazelenme Üniversitesi’ni gönüllü olarak destekleyen hocalarımıza teşekkür ediyorum. Onlar bu vizyonun gerçekleşmesinin kahramanlarıdır. Öğrenmek kutsaldır, ama öğretmek daha da kutsaldır. Şu anda yerli ve yabancı 32 bilim insanından oluşan bir gönüllüler ordumuz vardır. Zamanla aramıza yenilerinin de katılacağından eminim.

Benim hocam rahmetli Paul Baltes, yaşlılığın biri ağlayan diğeri gülen iki yüzü vardır, derdi. Bugün ağlayan yüzünü güldüremesek de, gülen yüzünü daha fazla güldürmeyi başardığımıza inanıyorum. GeroAtlas60+ Tazelenme Üniversitesi, yaşlılığın Türkiye’de gülen yüzüdür.

2 Yanıt

  1. Bay WordPress diyor ki:

    Merhaba bu bir yorumdur.
    Bir yorumu silmek için giriş yapıp yazının yorumlarına göz atın. Orada düzenleme ve silme seçenekleriniz sizi bekliyor.

  2. hamletKi diyor ki:

    votre phrase, simplement le charme
    hamletKi