Tazelenme Günleri (1) – Meslektaşlara Duyuru

gerouniLogo

web-erasta-1Gerontoloji Halkla Buluşuyor

TARİH: 9 Aralık 2016

YER: Erasta Alışveriş Merkezi

SAAT: 16.00 – 18.00

 

Sayın Meslektaşlarım!

 

Alışveriş merkezleri her gün binlerce insanın uğrağı, ihtiyaçlarını karşıladığı ve vaktini geçirdiği, yerlerdir. Birbirinden farklı yaşam dünyalarının karşılaştığı, birbiriyle iletişim ve etkileşime girdiği alışveriş merkezleri sosyokültürel ve sosyopsikolojik birer yaşam alanıdır. Bu yüzden sadece müşteri olarak değil, aynı zamanda toplumumuzun değerli birer ferdidir. Dolayısıyla sadece ekonomik odaklı olmak yerine alışveriş merkezileri aynı zamanda birer eğitim alanı olarak da kullanılabilir. Bu görüşten hareket ederek alışveriş merkezlerini gerontolojik bilgi aktarma odakları olarak belirledik. İlk faaliyeti Erasta alışveriş merkezinde düzenliyoruz. Akdeniz Üniversitesi Gerontoloji Bölümü, Ulusal Sosyal ve Uygulamalı Gerontoloji Derneği ve Ulusal Yaşlılık Konseyi işbirliği ile başlattığımız bu yeni etkinliklere devamlılık kazandırarak gerontolojik bilgileri tabana yayacağız.

Türkiye’de ilk defa uygulanacak olan projemizin sloganını “Sen de tazelen!” olarak seçtik. Projemizin amacı vatandaşlarımızın kendi yaşlanmalarına ve yaşlılıklarına daha duyarlı ve daha bilinçli hale gelmelerine yardımcı olmaktır. Çağımız uzun ömürlü insanların çağıdır. Ama yaşlılıkta hepimizi bazı tehlikeler de beklemektedir. Ancak bunlarla bilinçli şekilde karşı karşıya gelmek, ortaya çıkmalarını önleyecek tedbirleri vaktinde almak suretiyle her ferdin sağlıklı ve başarılı bir yaşlanma sürecinden geçerek en ileri yaşlara erişme şansı vardır.

Akdeniz Üniversitesi Gerontoloji Bölümü Başkanı olarak tarafımdan tasarlanana ve Mayıs ayında başlayan pilot projenin ardında öğretime başlayan GeroAtlas60+Tazelenme Üniversitesi’nde 60 yaş ve üzeri kişilere ders veriyoruz. “Ömür boyu öğrenme” modeline dayanan bu eğitim ve öğretim programında yaşlılara hem teorik hem pratik bilgiler aktarıyoruz. Böylece beden ve ruh sağlıklarını korumaları ve geliştirmeleri için uygun bir zemin hazırlıyoruz. Şimdi bunu halka yaymaya karar verdik.

Erasta yönetimi, yaşlılar için hayata geçirdiğimiz bu etkinliğin ilk durağı ve destekçisidir. İlk faaliyetimizi 9 Aralık 2016 tarihinde, saat 16.00-18.00 arasında yapacağız. Ben ve Sayın Dr. Melih Vural, o gün dershaneyi alışveriş merkezine taşıyacak ve vatandaşlarımızla buluşacağız. Erasta alışveriş merkezinde düzenlediğimiz gerontolojik etkinliğe basın mensuplarımız da büyük ilgi göstermiştir. Sizleri de bu etkinliğe katılmaya ve desteklemeye çağırıyor, çalışmalarınızda başarılarınızın devamını diliyorum.

 

Prof. Dr. İsmail TUFAN

AÜ Edebiyat Fakültesi Gerontoloji Bölümü Başkanı