Tazelenme Günleri (2) – Meslektaşlara Duyuru

gerouniLogo

web-erasta-1Gerontoloji 2. Defa Halkla Buluşuyor

TARİH: 23 Aralık 2016

YER: Özdilek Alışveriş Merkezi

SAAT: 17.00 – 19.00

 

Sayın Meslektaşlarım!

 

Alışveriş merkezleri her gün binlerce insanın uğrağı, ihtiyaçlarını karşıladığı ve vaktini geçirdiği, yerlerdir. Farklı yaşam dünyalarının karşılaştığı, iletişim ve etkileşime girdiği alışveriş merkezleri sosyokültürel ve sosyopsikolojik yaşam alanlarıdır. Dolayısıyla sadece ekonomik odaklı olmak yerine aynı zamanda birer eğitim alanı olarak da kullanılabilirler.

Bu görüşten hareket ederek alışveriş merkezlerini gerontolojik bilgi aktarma odakları olarak belirlediğimizi daha önce duyurmuştum. İlk faaliyetimizin ardından ikincisini Özdilek AVM’de düzenliyoruz. Akdeniz Üniversitesi Gerontoloji Bölümü, Ulusal Sosyal ve Uygulamalı Gerontoloji Derneği ve Ulusal Yaşlılık Konseyi iş birliği ile başlattığımız bu etkinliklerimize devamlılık kazandırarak gerontolojik bilgileri tabana doğru yaymaya devam ediyoruz.

Projemizin sloganını “Sen de tazelen!” olarak seçtik. Projemizin amacı vatandaşlarımızın kendi yaşlanmalarına ve yaşlılıklarına duyarlı ve bilinçli hale gelmelerine yardımcı olmaktır. Çağımız uzun ömürlü insanların çağıdır. Ama yaşlılıkta hepimizi bazı tehlikeler de beklemektedir. Bunlarla bilinçli şekilde karşı karşıya gelmek, ortaya çıkmalarını önleyecek tedbirleri vaktinde almak suretiyle her ferdin sağlıklı ve başarılı yaşlanma şansı vardır.

Akdeniz Üniversitesi Gerontoloji Bölümü Başkanı olarak tarafımdan tasarlanan, Mayıs ayında başlayan pilot projenin ardından öğretime geçen GeroAtlas60+Tazelenme Üniversitesi’nde 60 yaş ve üzeri kişilere yaşlanma ve yaşlılık üzerine teorik ve uygulamalı dersler veriyoruz. Konseptimiz “ömür boyu öğrenme” modeline dayanmaktadır. Beden ve ruh sağlıklarını korumaları ve geliştirmeleri için uygun bir zemin hazırladığımıza inanıyoruz.

Özdilek AVM yönetimi, yaşlılar için hayata geçirdiğimiz etkinliğin ikinci durağı ve destekçisidir. Faaliyetimizi 23 Aralık 2016 tarihinde, saat 17.00-19.00 arasında gerçekleştireceğiz. Ben ve Sayın Dr. Melih Vural, dershaneyi alışveriş merkezine taşıyacak ve Gerontoloji yine vatandaşlarımızla buluşacak. Sizleri de bu etkinliğe katılmaya ve desteklemeye davet ediyorum.

Çalışmalarınızda başarılarınızın devamını diler, saygılarımı arz ederim.

 

Prof. Dr. İsmail TUFAN

AÜ Edebiyat Fakültesi Gerontoloji Bölümü Başkanı